Sıkça Sorulan Sorular

Ürünleriniz orjinalmidir?

Hayır tüm dünya markası ürünlerimiz replica (imitasyon) saatlerdir.

Ürünleriniz kalitesi nedir?

Tüm ürünlerimiz 1.kalite replica saatlerdir kasalar 316 L çelik olup, çizilmez safir cam kullanılmıştır, saat mekanizmaları seikonun geliştirilmiş japon mekanizması ve eta ürünlerimizde isviçre eta mekanizması kullanılmıştır.
 

Ürünleriniz garantili mi?

Ürünlerimiz 2 yıl garantilidir. Alışverişinizi yaparken ekstra 1 yıl veya ekstra 3 yıl olmak üzere garanti sürenizi artırabilirsiniz.

Teslimat kaç günde gerçekleşir?

Stoklarımızda olan ürünlerimiz satılmaktadır. Saat 2 ye kadar verilen siparişleriniz aynı gün kargoya verilmektedir. 2 den sonra verilen siparişler bir sonraki iş gününde kargoya verilmektedir.

Olağanüstü şartlarda saatim etkilenirmi?

Aşırı sıcak saatinizin çalışmasını aksatabilir veya pil ömrünü azaltabilir. Aşırı soğuk saatinizin ileri gitmesine veya geri kalmasına neden olabilir.Tuzlu su ve klorlu su saatinizin erken deforme olmasına sebep olabilir. Dünya saatlerinin pahalı ve hassas olması nedeniyle aynı tasarımdaki ve fonksiyonel olarak aynı özellikteki saatlerimizi aynı hassasiyetle korumanız gerekmektedir.

Saatimin pili ne kadar dayanır?

Bir pil saatin yapısına ve kullanım şekline göre 2 – 3 yıl süre ile saatin çalışmasını sağlamaktadır. Fonksiyonlu ve alarmlı saatlerde bu işlevlerin sık sık kullanılması ya da digital saatlerde ışık gösteren butonun çok sık kullanılması tabiidir ki pil ömrünü kısaltmaktadır. Normal şartlar altında bir pil en az iki sene saatin çalışmasını sürekli kılmaktadır.
 

Nasıl Sipariş Verebilirim?

 

Sipariş vermek için ilk olarak beğendiginiz ürünleri sepete eklemeniz gerekmektedir veya direk satın al diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 2. sekmede 2 yıl garantili ürününüze ekstra garanti seçeneğini belirleyip sepete at demeniz gerekmektedir. 3. sekmede sepete attığınız ürünün detaylarını görmektesiniz ve satın al diyerek bir sonraki sekmeye geçiniz. 4. sekmede teslimat bilgilerinizi detaylı bir şekilde doldurup en altta onay kutucuğunu işaretleyip bir sonraki sekmeye geçebilirsiniz. 5. sekmede ödeme şeklinizi belirleyip kapıda ödeme veya %10 indirimli havale seçeneğini seçip onaylayıp siparişinizi tamamlayabilirsiniz.


1-Satın alma ekranında size sorulan bilgileri lütfen eksiksiz doldurunuz mutlaka doldurulması gerekli alanlar yıldız ile belirlenmiştir.

2-Teslimat adresleriniz farklı ise bunu istediginiz şekilde düzenleyebilirsiniz.

3-Ödeme Metodu bölümünde teslimatta ödeme / havale/eft seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

4-Herhangi sipariş notunuz varsa giriniz. Örneğin; İşyeri adresiniz ise teslimat zamanını belirtebilirsiniz. İleriye dönük gönderim yapılmasını talep edebilirsiniz.

5-Son kez siparişinizi kontrol ettikten sonra tüm bilgiler dogru ise siparişi onaylayın butonuna tıklayınız .

6-Onaylıyorum dediğinizde sistemden onay alıcaksınız size siparişinizin tamamlandıgını gösteren ekran görüntüsü gelecektir.
 

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5